Čiurlionio namų renginiai ir naujovės
Pasirodė nauja kelioninė mobilioji programėlė „Čiurlionis Vilniuje“, kurią į savo planšetę arba telefoną galite parsisiųsti nemokamai. „Šios programėlės mintis gimė siekiant pripildyti miestą žmogiškos šilumos. Kartais atrodo, kad kūrėjas tampa artimesniu, supratus, kad esi jam daug kuo tapatus: aplinka, jausmais, kasdiene buitimi. Programėlėje norėjome pažymėti visas su Čiurlioniu susijusias Vilniaus miesto vietas. Tai ne vien architektūros objektai: programėlėje rasite ir Čiurlionio su Sofija pasivaikščiojimų, ir idėjų, kurias aktyviai puoselėjo Čiurlionis, realizacijos vietas. Vilnius tapo nepaprastai svarbiu miestu Čiurlionio gyvenime dėl čia bundančio lietuvių tautinio sąmoningumo, kuriam nuo pat pradžių jis pats buvo neabejingas. Nemažiau svarbus Čiurlioniui Vilnius ir tuo, kad būtent čia jis sutiko savo pagrindinį sielos draugą ir kūrybos bendražygį – rašytoją S. Kymantaitę“, – apie naują iniciatyvą geriau pažinti vilnietišką M. K. Čiurlionio praeitį pasakoja M. K. Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas.
Pasitinkant 145-ąsias M. K. Čiurlionio gimimo metines, 2020 m. pradedami neįprastu formatu– vienos dienos, vieno paveikslo paroda „Laiškai iš praeities“. Sausio 3 d. Lietuvoje gerai žinomas menininkas ŠLIPAS Čiurlionio namuose pristatys savo tarptautinį pripažinimą pelniusį paveikslą, o baigiantis dienai, 18 val. įvyks futuristinis pasirodymas-performansas, kuriame drauge su ŠLIPU muzikuos saksofonininkas, džiazo kompozitorius ir atlikėjas Vytautas Labutis ir pianistas Rokas Zubovas.
ŠLIPAS atkleidė, kad paveiksle „Laiškai iš praeities“ vaizduojamos moters plaukuose būtą nuostabių eilių, kurias vėliau jis užtapė ir kaip pats sako tokiu būdu „plaukai tapo eilėraščiais“. Šis paveikslas „nei tai liūdnas, nei tai linksmas, o tiesiog… Tiesiog moteris eilėraštis, kurį kiekvienas turime savo atmintyje apie meilę, liūdesį, džiaugsmą bei prisiminimus, kaip buvo…“ – sako Šlipas pristatydamas pagrindinę paveikslo mintį.
„Dailė ir muzika man yra ritualas: tapyti pradedu nuo baltos drobės, o groti – nuo tylos. Niekada nežinau, kur šis kelias nuves. Tai ir yra kūryba – leistis būti vedamam…“, – sako dailininkas ir muzikantas Šlipas, – „Mano svajonė kurti muziką savo paveikslams“. Šios svajonės įprasminimą ir užsispyrimą puikiai įrodo trys muzikiniai albumai, kuriuos kartu su džiazo kompozitoriumi ir atlikėju V. Labučiu išleido menininkas Šlipas. Jis yra ir prieš 32 metus suburtos muzikos grupės IVTKYGYG („Ir visa tai kas yra gražu yra gražu“) meninė siela ir lyderis.
Sausio 6 d. 19 val. vyks pasaulinį pripažinimą pelniusio pianisto Peter Laul (Rusija – Estija) rečitalis „Sidabro amžius“. Šią programą pianistas ruošia Čiurlionio namų prašymu. Programoje skambės M. K. Čiurlionio ir A. Skriabino fortepijoniniai kūriniai. Nepraleiskite galimybės išgirsti laikmečio instrumentu ypač intymioje aplinkoje Čiurlionio namų kamerinėje renginių salėje Čiurlionio ir Skriabino kūrinius grojantį pasaulinio garso pianistą.
Koncertas mokamas. Bilietus platina www.bilietai.lt
Sausio 13 dieną M. K. Čiurlionio namuose bus pristatyta nauja paroda. Užuomina – kosmosas ir M. K. Čiurlionis, nes mistiniai, simbolių ir paslapčių pripildyti M. K. Čiurlionio kūriniai lig šiol įkvepia įvairių kartų menininkus.
Remtasi M. K. Čiurlionio namų informacija: https://mkcnamai.lt/lt/pasitinkant-jubiliejinius-145-uosius-m-k-ciurlionio-metus/