M. K. Čiurlionio ir jo amžininkų paroda

Nacionalinė dailės galerija, Vilnius
2009 m. birželio 19 d. – rugpjūčio 23 d.

 

Galimybė susipažinti su XX a. pradžios meninėmis idėjomis

 

Tarptautinė dailės paroda „Spalvų ir garsų dialogai. M. K. Čiurlionio ir amžininkų kūryba”  pristatys Europos „sidabro amžiuje”, XX a. pradžioje, menininkų protus jaudinusią simbolizmo ir modernizmo idėją – dailės ir muzikos bendrystės paieškas, bei atskleis kūrybines mintis ir dvasinius saitus, jungusius didįjį lietuvių menininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį (1875-1911) su amžininkais Vakarų ir Vidurio Europoje.

 

Šalia gausaus būrio žymiausių dailininkų parodoje skambės ir muzika

 

Parodoje numatoma pristatyti Vasilijaus Kandinskio, Maxo Klingerio, Pēterio Krastiņšo, Františeko Kupkos, Edvardo Muncho, Ferdinando Ruščico, Stanisławo Wyspiańskio ir kitų žymių Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Čekijos, Skandinavijos šalių, Rusijos, Vokietijos, Olandijos menininkų darbus. Dailės ir muzikos giminystės idėja juose įkūnyta įvairiais pavidalais: tai gamtos ir visatos garsai, miestų gaudesys, muzikinės vizijos ir miražai. Parodą papildys dokumentacija (laiškai, eskizai, gaidos, fotografijos), o taip pat muzika – M. K. Čiurlionio ir jo amžininkų kompozitorių Arnoldo Schönbergo, Albano Bergo ir kt. kūriniai.

 

Kūrybinis dialogas

 

Muzikos ir tapybos ryšiai įvairūs ir ilgalaikiai. Parodoje eksponuojami kūriniai apims aktyviausios modernizmo srovių plėtros Europoje laiką. Nuo XIX a. tapybos ir muzikos sintezės sprendinių įvairovė Europos mene klostėsi ir plito ne galingo centro ir periferijos, bet daugelio kibirkščiuojančių meno centrų nuo Paryžiaus iki Sankt Peterburgo, nuo Oslo iki Vienos, principu. Įvairių šalių dailininkus vienijo bendra menų giminystės idėja, o jos sprendinių įvairovė buvo didžiulė. Šiandien tai galima pavadinti prasmingu kūrybiniu Europos menininkų dialogu.

 

Daugiau informacijos:
Nacionalinėje dailės galerijoje