Išsaugokime savo krašto vertybes Zarasai
edukacinis ekologinis projektas:
Zarasų kraštas pristato savo šviesuolius
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fondas Zarasuose pradėjo 2008 metų kultūrinį projektą „Atraskime ir išsaugokime savo krašto vertybes“. Šio projekto idėja – visoje Lietuvoje ieškoti ir pagerbti žmones, kurių veikla skiriama kultūros paveldo išsaugojimui bei savo krašto garsinimui.
Kovo 14 d. įvyko edukacinio ekologinio projekto „Zarasų kraštas pristato savo šviesuolius“ renginys. Renginį vedė aktorius, režisierius, Valstybinio jaunimo teatro meno vadovas Algirdas Latėnas.
Visoje Lietuvoje buvo pagerbti žmonės, saugantys kultūros paveldą bei gerais darbais garsinantys savo kraštą.
Žymus muziejininkas, ilgametis Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Petras Stauskas visą gyvenimą liko ištikimas savo tėviškei – Zarasų kraštui.
Pagerbti prieš penkerius metus mirusio dailininko atminimą į Zarasų muziejų rinkosi jo talento gerbėjai, kraštiečiai.
„Labiausiai jis mylėjo savo kraštą – Aukštaitiją – ir savo tėviškę – Jaskoniškes. Jo akvarelėse įamžinti daugiausia to krašto ežerėliai, pušynai, kalneliai“, – LTV „Panoramai“ pasakojo Aldona Stauskienė, dailininko P. Stausko žmona.
„Kada įsteigėm dailės galeriją Dusetose, Petras Stauskas buvo pagrindinis mūsų galerijos dailininkas: eksponuodavo savo kūrinius Dusetų dailininkų parodose, rengė personalines parodas“, – pasakojo Alvydas Stauskas, Zarasų raj. Dusetų dailės galerijos vadovas.
Renginio metu A. Latėnas skaitė A. Vienažindžio eiles, pristatė muziejininko, akvarelininko, nusipelniusio Zarasų krašto šviesuolio Petro Stausko gyvenimo ir kūrybos kelią. Prisiminimais apie dailininką pasidalijo jo žmona, giminaitis Dusetų galerijos vadovas Alvydas Stauskas. Apie P. Stausko kūrybą ir apie atidaromą Vilniaus vaikų ir jaunimo akvarelių parodą „Žemės spalvos“ papasakojo menotyrininkė Nijolė Nevčesauskienė. Renginyje taip pat pagerbti bei apdovanoti Zarasų krašto šviesuoliai:
Kultūros paveldo puoselėtojas, kraštotyrininkas, kraštietis, dabar gyvenantis Vilniuje – Jonas Nemanis.
Švietėja, etninės kultūros puoselėtoja Zarasu krašte – Rima Vitaitė.
Aktyvi visuomenininkė, kraštotyrininkė – Stanislava Kirailytė.
„Šitą apdovanojimą skirčiau ne tik sau, skirčiau visiems Zarasų krašto žmonėms, kurie dirba, kurie puoselėja šitą žalią kraštą“, – sakė Zarasų krašto šviesuolis Jonas Nemanis.
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fondas žmones, saugančius kultūros paveldą bei gerais darbais garsinančius savo kraštą, pagerbia visoje Lietuvoje.
„Norime kiekvieno mažo Lietuvos krašto žmones paskatinti, kad jie būtų patriotiški, kultūriškai savimoniški ir puoselėtų, ir gražiai kalbėtų, ir gražintų savo kraštą“, – pabrėžė M. K. Čiurlionio fondo valdybos narys Viktoras Paukštelis.
Muzikinėje programos dalyje skambėjo M. K. Čiurlionio, F. Liszto fortepijoniniai kūriniai, J. Šerveniko (fortepijonas) ir R. Savicko (klarnetas) kamerinis ansamblis įsimintinai sugrojo R. Schumanno kūrybą. Salako krašto liaudies dainas dainavo folkloro ansamblio „Seluona“ dainininkai.