M. K. Čiurlionio kelias tęsiasi
2019 m. gegužės pabaigoje buvo pristatytas naujas projektas, kuruojamas Lietuvos muziejų asociacijos – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kelias. Pirmasis nacionalinis kultūros kelias Lietuvoje skirtas naujai atrasti kompozitoriaus ir dailininko gyvenimo bei kūrybos vietas.
487 km kelias, nusitęsdamas per visą Lietuvą nuo Varėnos, Druskininkų, vinguriuodamas per Kauną, Vilnių, Plungę, Rietavą iki Palangos, sujungia M. K. Čiurlionio gimimo, buvimo, mokymosi, kūrybos, įkvėpimo vietas. Muziejai pristato Čiurlionio kūrybos ir jo kultūrinio konteksto nuolatines kūrinių ekspozicijas, memorialines erdves, temines parodas, rengia specialius edukacinius užsiėmimus, organizuoja ekskursijas po dailininko gyvenimą ir kūrybą menančias vietas. Čiurlionio kelias įkvėptas Europoje jau keletą dešimtmečių vykdomų kultūros kelių projektų. Europietiškųjų kultūros kelių yra daugybė. Visų jų pagrindinis tikslas – kūniškai patirti kokio nors įvykio ar asmenybės istoriją.
Apie projektą: http://ciurlioniokelias.lt/apie-projekta/ , https://www.ciurlioniofondas.lt/kuriamas-nacionalinio-m-k-ciurlionio-kulturos-kelio-marsrutas/
M. K. Čiurlionio fondas su skaitytojais nori pasidalinti Kristinos Tamelytės teksto, publikuoto žurnalo „Naujasis Židinys-Aidai“ penktajame 2019 m. numeryje, „Nerangiai paskui Čiurlionį“ pagrindinėmis mintimis.
Teksto autorė išanalizavo pagrindinį projekto įrankį – žemėlapį. Ji pastebėjo, jog žemėlapio idėja iš tiesų puiki, nes „menininkas tokiu būdu atsiduria mūsų, kaip pasaulio suvokėjų, kasdienybėje. […] Mus supančius pastatus tada suvokiame ne kaip tik dabar esančius ir atliekančius vieną ar kitą funkciją, o veikiau kaip tokius, kurie egzistavo dar iki mūsų, o juose gyveno ir dirbo įvairūs mūsų kultūros žmonės. Ir žmonės, ir pastatai tampa aktualūs.“ Autorė abejoja ar tos informacijos apie pastatus pakanka: „..Informacijos trūksta. Čiurlionis nejučiomis tampa vieninteliu toje vietoje besilankiusiu žmogumi, o visa šalia egzistuojanti istorija, nesusijusi su Čiurlioniu, nėra pasiekiama čia ir dabar.“
Vienas projekto iniciatorių, M. K. Čiurlionio namų Vilniuje vadovas Rokas Zubovas apie projektą sako: “Šis kelias – tai naujas, kūniškas, būdas prisiliesti prie M. K. Čiurlionio, iš tikrųjų pajusti, kur jis vaikščiojo, kur buvo, ką matė, kuo pripildydavo savo dienas. Taip pat R. Zubovas tikisi, kad šį gražų maršrutą atras ir lietuvių turistinės organizacijos, ir mūsų šalies atvykę aplankyti užsieniečiai […] Čiurlionio kelias – tikrai unikalus, jis sujungia gražiausius Lietuvos miestus, vietas ir paneria į gražiausią lietuvišką dvasios kultūrą […] Keliaujant Čiurlionio keliu – ar realiomis vietomis, ar interneto erdvėje – M. K. Čiurlionis tampa labai konkrečiu mūsų bičiuliu.”
Čiurlionio kelias, kaip projektas, dar tik prasidėjo. Artimiausius dvejus metus jis bus plėtojamas Lietuvoje. Ateities planuose – pratęsti kelius į kitas valstybes. 2021 m. planuojama sukurti tarptautinį maršrutą, siekiant į kelią įtraukti kitose šalyse esančias Čiurlionio gyvenimo ir kūrybos vietas (Leipcige, Varšuvoje, Sankt Peterburge).
Nors komunikacijos apie projektą trūksta, vis tik norisi pasidžiaugti tokio įrankio egzistavimu – nuveiktas tikrai didelis darbas, menkus jo trūkumus atsveria įdomūs, daugeliui nežinoti faktai, pažymėtų pastatų gausa. Bet dar labiau patobulintas jis, manytina, taptų nuolatos naudojamu turistų ir vietinių.
Įspūdį paliko Čiurlionio kelio renginių kokybė, svarumas ir aktyvus visuomenės lankymasis juose. Dailės parodos iš tiesų kokybiškos – jose dalyvauja profesionalūs menininkai, o parodų tematika nėra „dirbtinai pritempiama“ prie Čiurlionio asmens. Muzikos vakarai taip pat pasižymi aukštu lygiu. Džiugu, jog vyksta paskaitos ir jose prisimenamos tokios svarbios ir be reikalo užmirštos didžios asmenybės kaip Mikalojus Vorobjovas, pirmasis ėmęsis sistemiškai tirti Čiurlionio tapybos darbų menines formas, novatoriškai įterpęs Čiurlionį į XX a. pradžios Europos meno kontekstą ir smarkiai pakeitęs požiūrį į M. K. Čiurlionį, parodęs šio menininko unikalumą.
Palaikydami šia iniciatyvą, kviečiame visus nepatingėti patyrinėti Čiurlionio kelio žemėlapį – tai tikrai įdomu. O renginių programoje numatoma dar ne viena paroda, koncertas ir kiti informatyvūs ir estetinį pasigerėjimą teikiantys kūriniai.
Žemėlapį rasite: http://ciurlioniokelias.lt/zemelapis/