Lietuvos Šviesuoliai 2013
2013 m. spalio 29 d., LMTA I rūmų J. Karoso salėje įvyko Šviesuolių apdovanojimų iškilmės, kurias šį kartą M. K. Čiurlionio fondas rengė kartu su Japonijos ambasada. Šventinį vakarą nominantus sveikino nepaprastoji ir įgaliotoji Japonijos ambasadorė Lietuvoje J. E. Kazuko Shiraishi ir akademikas, M. K. Čiurlionio fondo garbės prezidiumo narys prof. Valdemaras Razumas. Buvo pagerbti tie, kurie nusipelnė Japonijos ir Lietuvos kultūros bei diplomatijos srityse. Tradiciškai nominantams buvo įteiktos M. K. Čiurlionio paveikslų motyvais dekoruotos taurės, kurias sukūrė jaunasis menininkas Jonas Aliukas (Nacionalinė M. K. Čiurlionio meno mokykla).
Lietuvos ir Japonijos draugiškus santykius atspindi tai, jog po 1990 m. pradžioje Japonija buvo viena pirmųjų valstybių oficialiai pripažinusių Lietuvos nepriklausomybę. Abi valstybės glaudžiai bendradarbiauja, vykdant įvairias kultūros mainų iniciatyvas ir projektus, kas rodo abipusį norą domėtis, pažinti, suprasti kitokią kultūrą bei tradicijas. Pirmoji Šviesuolio nominacija buvo įteikta Lietuvos Respublikos Kultūros ministrui p. Šarūnui Biručiui.
Antroji nominacija įteikta šviesuoliui, pirmąjam Lietuvos ambasadoriui Japonijoje, dabartiniam ypatingų pavedimų ambasadoriui – p. Dainiui Petrui Kamaičiui, kuris yra vienas svarbiausių Lietuvos diplomatų Azijos kontinente. D. P. Kamaitis ne tik nusipelnęs politinių ir diplomatinių Japonijos ir Lietuvos santykių srityse – jo inicijuojamo ir koordinuojamo projekto „Rytai – rytai “ dėka , buvo užmegztas ryšys bendradarbiavimui architektūros srityje.
Japonija yra viena pirmaujančių valstybių, apibūdinama kaip turinti geriausią švietimo sistemą. Lietuva taip pat laikosi nuostatos, kad tik aukštas švietimo lygis gali garantuoti ilgalaikį valstybės klestėjimą. Japonijoje didelis dėmesys skiriamas vaikų švietimui, yra kuriami inovatyvūs ugdymo metodai, kurie yra taikomi ir Lietuvoje, ypatingai meno srityje. Trečioji Šviesuolio nominacija buvo įteikta M. Rostropovičiaus fondo valdybos pirmininkei p. Rasai Kubilienei už iniciatyvą, skatinant Lietuvos kultūros ir švietimo progresą šalyje ir už jos ribų.
Nepaisant skirtingų geografinių padėčių, ekoniminių skirtumų tarp Japonijos ir Lietuvos, abi valstybės skiria ypatingą dėmesį ekosistemos puoselėjimui ir saugojimui. 2012 m. JAV Yalo universiteto duomenimis, Lietuva yra geriausiai besirūpinanti savo miškais ir jų atželdinimu. Pagerbiant ne vieną dešimtmetį besirūpinančius Lietuvos aplinkosauga ir miškų želdinimu, Šviesuolių apdovanojimai buvo įteikti Jonavos ir Šilutės rajonų miškininkams p. Vytautui Daukševičiui ir p. Stepui Barašauskui.
Iškilmingo nominacijų įteikimo renginio metu, M. K. Čiurlionio fondo organizatoriai pasirūpino, jog renginyje atsispindėtų menų sintezės idėja, kuri yra neatsiejama minint M. K. Čiurlionio vardą. Renginio dalyviams ir svečiams skambėjo japonų kompozitoriaus Toru Takemitsu „Rain tree sketch” kūrinys, kurį atliko pianistas Paulius Matuzas, bei M. K. Čiurlionio preliudai, kuriuos paskambino pianistas Paulius Rudokas. Organizatorių dėka, vakaro svečiai ir dalyviai turėjo galimybę visapusiškai pajusti, pažinti ne tik M. K. Čiurlionio kūrybos gelmę, bet ir iš arčiau gyvai susipažinti su japonų kompozitoriaus Toru Takemitsu kūryba, kurios grožį renginio metu atskleidė įdomaus sąstato ansamblis “Sinestesis” bei fleitininkė Edita Mikantavičiūtė, atlikusi Toru Takemitsu „Ariją”. Pasimėgavę nuostabia muzika ir jaudinančiomis atlikėjų interpretacijomis, renginio svečiai buvo kviečiami iš arčiau susipažinti su japonų dailininkų Taikan Yokoyama, Gyokudo Kawai ir Ryusei Kishida darbų reprodukcijomis, kurios buvo eksponuojamos „Lietuvos Šviesuoliai 2013” renginio metu.
Renginio akimirkos:
Apie mus rašė:
http://www.alfa.lt/straipsnis/15161282/kubiliene-ir-birutis-apdovanoti-m-k-ciurlionio-fondo-tauremis
http://www.gmu.lt/naujienos/nid.3787;/?action=spausdinti